Warning: Declaration of description_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /www/webvol40/47/e8kq0kmd8zh2xmt/arbraauktionshall.se/public_html/wp-content/themes/rttheme13/functions.php on line 0
Nyheter | Arbrå Auktionshall - Page 6

Nyheter

Auktion 28:e januari 2012

Skrivet den 13 januari, 2012, av

Auktion på Stigsro 28/1 2012 kl. 11, visning från kl. 10 då hem från Bollnäs, Ljusne, Hudiksvall och Lottefors auktioneras ut! 4 gustavianska stolar (Axet) 60-tal, dito hörnvitrinskåp, doktorsväskor, 40-tals sängmöbel (byrå-2 sängbord-2 stolar), skinnfåtöljer, plyschgrupp 50-tal, dockvagga, Lisa Larsson tavla, rotkorg, leksaksbilar, porslin, glas, tak-vägg-golvlampor, pelarbord, 4 st 1880-talsstolar, kista, LP-skivor, träskulptur häst-hovslagare, gamla..

Läs mer...

Annadagsauktionen inställd, ny auktion den 28:e januari

Skrivet den 30 december, 2011, av

Auktionen på Annandagen ställdes in pga. stormen som gjorde att folk inte kunde ta sig till auktionen. Ny auktion blir den 28:e januari.

Läs mer...

Julauktion på Annandagen – OBS INSTÄLLD

Skrivet den 7 december, 2011, av

Julauktion på Stigsro på annandagen 26/12 kl. 11, visning kl. 10 då hem från Bollnäs, Ljusne, Hudiksvall och Lottefors auktioneras ut! 4 gustavianska stolar (Axet) 60-tal, dito hörnvitrinskåp, doktorsväskor, 40-tals sängmöbel (byrå-2 sängbord-2 stolar), skinnfåtöljer, plyschgrupp 50-tal, dockvagga, Lisa Larsson tavla, rotkorg, leksaksbilar, porslin, glas, tak-vägg-golvlampor, pelarbord, 4 st 1880-talsstolar, kista, LP-skivor, träskulptur häst-hovslagare, gamla..

Läs mer...

Auktion den 22 oktober på Stigsro

Skrivet den 16 oktober, 2011, av

Auktion på Stigsro lördag 22/10 kl. 11:00, visning kl. 10:00 då hem från Bollnäs, Hedemora, Arbrå, Växbo och Hertsjö auktioneras ut! Stort bakbord längd 230 cm bredd 110 cm (utan benställning), Stort allmogebord med 2 lådor i orginalskick längd 185 cm bredd 95 cm, gjutjärnssoffa (ren.objekt), gamla skrivbord, gamla fönster, flera gamla soffor, flera skinnfåtöljer,..

Läs mer...

Nästa auktion

Skrivet den 15 september, 2011, av

Inlämning pågår till nästa auktion, det är bara hör av sig. Det kan vara både billigt och dyrt! Auktionsgods som har kommit in är bl.a stort allmogebord med 2 lådor i orginalskick längd 185 bredd 95, stort bakbord längd 230 bredd 110 (utan benställning) skrivbord, gamla fönster, tråg, flera gamla soffor, mjölkkrukor, 2 skinnfåtöljer, gamla..

Läs mer...

Auktion söndag den 28 augusti 2011

Skrivet den 18 augusti, 2011, av

Visning från kl 10.00, auktionen börjar 11.00. Gods från Söromåsen, Växbo och Bollnäs auktioneras ut! Massor av lösöre från en gammal hälsingegård från 1700-1800-talet bl.a 6 st gustavianska stolar och slagbord! Linneskåp, 2 gamla vaggor, gitarr, flera kistor, konst bl.a olja av Erik Alm Arbrå, 6 st gustavianska stolar, slagbord, barnslagbord, speglar, åkerblomstol, pelarbord, sängbord,..

Läs mer...

Nästa auktion

Skrivet den 12 augusti, 2011, av

Datum för nästa auktion är inte bestämt ännu men en hel del auktionsgods har redan kommit in! Har du saker du inte längre behöver? Kontakta oss så säljer vi det åt dig! Här nedan kan du se bilder på diverse saker som redan har kommit in.

Läs mer...

Auktion 6:e augusti

Skrivet den 2 augusti, 2011, av

Auktion på Stigsro lördag 6/8 kl 11.00, visning från kl 10.00. Hem från Bollnäs, Söderhamn, Arbrå, Orbaden och Kilafors auktioneras ut! Chiffonje, blå skänk med blommor, rökbord, gamla skrivbord, 8 pigtittare, kökssoffor, piedestaler, rakspegel, gamla byråer, barndragspel(Hohner), månskenslampa, guldpendyl, gammal väggtelefon, 3 gamla kameror, projektor, barnbilbana, konst, luta, allmogebord, sekretär, kommoder, fiol, gamla tråg, märkessköld,..

Läs mer...

Midsommarauktion

Skrivet den 20 juni, 2011, av

Midsommarauktion söndag 26/6 kl 11.00 visning från kl 10.00 då hem från Bollnäs och Järvsö auktioneras ut! Stort slagbord, 6 st allmogestolar, folkdräkt Arbrådräkt damstorlek 38-40, stort ekskåp 1880, tak och bordslampor, chiffonje’, 5-lådigt skrivbord, syskrin, allmogeskrin, 7 st ekstolar, väggur, allmogebord, pinnsoffa, olika matgrupper, konst, gamla burkar, litet väggkryddskåp 1836, gamla radioapparater, pigtittare, massor..

Läs mer...

Sommarauktion 2011

Skrivet den 27 maj, 2011, av

Dessa saker auktioneras ut vid nästa auktion: bl.a stort slagbord, 6 rengsjöstolar, gamla radioapparater, kistor, kökssoffa, gamla leksaker, flera väggur, soffgrupper, gamla skrin m.m. Inlämning pågår och rabatt på gårdsauktioner! Se bilder här nedan på auktionsgods som har kommit in.

Läs mer...