Sommarkvalitetsauktion på Stigsro lördag den 3 augusti kl 11 visning kl 10 då gods från Bollnäs och Järvsö säljs med massor av kvalitetssaker!

Gustavianskt konsollbord 1700-tal med skiva som är marmorimiterad, litet väggskåp, stort slagbord, kungatavlor, fiskejuster, trumpet och klarinett, spegeltrymå 1880-tal, 2 bockbord, bockbordsskiva, empiregrupp, 4 st barockstolar, Chippendalegrupp matbord, 6 stolar, buffe, flera sängbord, byrå rokoko med skiva i kolmårdsmarmor, barskåp, gamla skänkar, kuriosa, gamla trähästar, matserviser, tak-golvlampor, gamla speglar, kristallkrona, olika byråer, kristallglas-servis, bordsur(franskt ?) nickelserviser. remmare, gamla knivar, skurna träfigurer, bokstöd gjutjärn, 2 helikoptrar varav en är fjärrstyrd, ericson väggtelefon. silver, ljusstakar, glasskålar, tråg, kaffekvarnar, vitrinskåp, ca 20 gamla oljemålningar, litografier, mössbord (Järvsö) väggur, imperialsäng, gustaviansk soffa, gamla fönster, hjul till T-ford, 3 trästegar, gamla speglar, träkonstverk av Bernt Pesson, korgmöbler, pigtittare, tavelramar, grästrimmare, hundsläde med sele, verktyg, grindar, 2 gjutjärnsbänkar, 2 hästvagnar, hästsläde, utegrupp, barnsäng, arbetsbänk-klyvsåg (Nypris 10000), röjsåg, gammal skolbänk, 2 kommoder, 2 gamla flugspön, kryddservis i plåt, stallykta, gamla korgar, brännvinskagge i trä och mycket mera!

Välkommen till en bra auktion! Servering! Parkering före järnvägen! Börjar ute! OBS! Inlämning pågår till nästa auktion!

Bookmark and Share

Om skribenten

Stig är auktionist på Arbrå Auktionshall och har svingat klubban sedan 2006.

[top]
Leave a Reply