Warning: Declaration of description_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /www/webvol40/47/e8kq0kmd8zh2xmt/arbraauktionshall.se/public_html/wp-content/themes/rttheme13/functions.php on line 0
Nyheter | Arbrå Auktionshall - Page 8

Nyheter

Tack!

Skrivet den 7 januari, 2010, av

Tack till er som lämnade in bra auktionsföremål till nyårsauktionen på Stigsro och tack till er alla besökare som betalade bra för föremålen!Det var trevligt att se alla besökarna trots det kalla vädret men auktionsfolket är ett speciellt släkte! Nu ser vi framåt och inlämning pågår till nästa auktion!

Läs mer...

Nyårsauktion

Skrivet den 17 december, 2009, av

Nyårsauktion onsdag 30/12 kl. 11:00 visning kl. 10:00 vid Stigsro nära Arbrå kyrka då hem från Bollnäs, Arbrå och Ljusdal auktioneras ut. OBS! parkering vid kyrkan. 1700-talsstol(stockholmsarbete)m orginalsits, 2 väggbokskåp, skrivbord, träbyttor, 4 kistor, 2 spegelbyråer, sybord, sypuffar, 2 sängar, 2 arbråstolar, 2 rokokobyråer m marmorskiva, piedestaler, 2 tv-app, gammal dalahäst, innerullator, uterullator, tak-bordslampor, skivor,..

Läs mer...

Auktion

Skrivet den 25 augusti, 2009, av

Auktion fredag 28/8 kl. 14:00 visning kl. 13:00 då hem från Arbrå, Söderhamn och Bollnäs auktioneras ut. Gustaviansk soffa, stilmöbler-soffa-fåtölj-bord, linneskåp, 2 gungstolar, amerikansk gungstol, speglar, gammal telefon Ericson sekelskiftet, torktumlare, TV, tak-golv-bordslampor, boklådor, fyndlådor, matserviser, porslin bl.a Gefle, mattor, gamla påsk och julkort, konst bl.a Gösta Bohm, Göran Strandow, Folke Uppgren, matbord och stolar,..

Läs mer...

Auktion

Skrivet den 10 april, 2009, av

Auktion onsdag 15/4 kl.16:00 visning kl.15:00 då hem från Bollnäs och Söderhamn auktioneras ut. Bokskåp 1880-tal, 2 st linneskåp med speglar, 3 st byråer, matgrupp gustaviansk stil bord+4 stolar, matgrupp allmogestil bord+4stolar, 2 st TV, skrivbord, konst bl.a Ragnar Johansson och Fritjof Strandberg, stort vitrinskåp(nypris 10000 kr) spegelskänk i ek, kista, väggur, piedestaler, 100-tals med..

Läs mer...

Auktion

Skrivet den 12 oktober, 2008, av

Auktion lördag 18/10 kl.11:00 visning kl.10:00. Hem från Arbrå, Bollnäs och Sandarne auktioneras ut. Väggur, gamla burkar, plast-tras-äkta mattor, konst arbråkonstnärer bl.a Erik Alm, porslin, Gefle-Rörstrand, glas, LP-skivor, stenkakor(bl.a Rotebergsraggarn) kryddserviser, gamla termosar, koppar, böcker, kryckor, medicinburkar, blomkrukor, speglar, fyndlådor. Höganäskrukor, kristallkrona, gamla dörrar, gammalt fönster, byråer, matbord med stolar, pinnstolar, fällbord, spinnrockar, gamla radiogrammofoner,..

Läs mer...

Auktion

Skrivet den 24 september, 2008, av

Nästa auktion lördagen 18/10 Kl.11:00 visning Kl.10:00 börjar ute! Se annons 1 vecka innan auktionen!

Läs mer...

Visor och annat

Skrivet den 8 augusti, 2008, av

Onsdag 13 augusti kl.19:00 Stigsro (Gamla Kyrkskolan) nära Arbrå Kyrka. Medverkande: Urban Johansson(gitarr) Peder Olsen(sång) Joakim Kvarnäs(piano) Emil Skogh(kontrabas) OBS! Förköp begränsat antal platser! Entre 100 kr då ingår fika i pausen. Barn under 10 år gratis! Välkomna!

Läs mer...

Auktion

Skrivet den 4 augusti, 2008, av

Auktion torsdag 7 augusti kl.15:00 visning kl:14:00 då säljes hem från Sandarne, Arbrå och Bollnäs. Spegelskänk, chiffonje, bokhyllor, byråer, kökssoffa, konst bl.a Ivar Jogstad och Elsie Tapper, hörnskåp, speglar, skinnfåtöljer, Atlasspis(spishäll) tak-bords-golvlampor, sparkar, cyklar,3 väggur, pigtittare, lavoar, elmotorer, massor med verktyg, elmaskiner för trä, uppstoppade fåglar, spinnrockar, gamla julsaker, koppar, Strindbergslampa, svepaskar, massor med porslin-Gusavsberg-Rörstrand-Gefle,..

Läs mer...

Auktion

Skrivet den 29 juni, 2008, av

Auktion fredag 4/7 kl.11:00 visning kl.10:00 då lösöre från Arbrå, Bollnäs, Söderhamn, Segersta, Alfta säljes. Äkta matta iransk Isfahan Figural semiantik 1930-talet måtten 254*158, skänkar, byråer, massor med allmogestolar, väggur, takfotogenlampa, Geflefat, gamla telefoner, sängar, hyllor, antienn, 1880-talsbord, skinnfåtöljer, spinnrockar, hörnsoffor, boklådor, konst.bensindriven trimmer, cyklar, pidestaler, skrivpulpet, kryddburkar, speglar, pardörrar, gamla fönster, trasmattor, skolbänkar, kristallkrona,..

Läs mer...

Auktion

Skrivet den 27 juni, 2008, av

Fredag 4/7 auktion kl.11 visning kl.10. Annons kommer på hemsidan i början av vecka 27.

Läs mer...